Príručka ako správne dojiť kozu

V tejto príručke sa budeme venovať praktickému návodu ako získať od kozy mliečko - správne "dojiť kozu". Koza je domáce zviera, ktoré sa vo svojom voľnom čase venuje spásaniu všetkého zeleného a šťavnatého, čo vo svojom okolí nájde rásť. Výsledkom tejto činnosti sú kozie bobky, ktoré sa využívajú na ďalší rast zeleniny a mlieko - z ktorého radi pijeme kakavko, a konzumujeme kozí syr a tvaroh.
Koza domaca / Milka
Koza nie je exotické zviera, ale bežne sa nachádza na slovenskom vidieku. My sme sa s kozou Milkou zoznámili u našej babky v Jastrabí. Naša koza Milka nás má veľmi rada, a preto nás vždy poctí aspoň 4-litrami mlieka. Zavše nám pripraví aj prekvapenie v podobe malých kozliatok. Vtedy nám mlieko nedáva, ale kŕmi s ním kozliatka.

No a ako sa teda správne takáto koza dojí?

Popíšeme si to na činnosti našej babky:

Babka dojí kozu na dvore, ale ľahšie je to v kozom chlieviku. Sem dovedie kozičku, pekne sa jej prihovára, aj ju pohladká po chrbátiku.
Uvazovanie kozy pred dojenim
Potom si ku kozičke sadne a donesenou teplou vodou jej umyje vemeno, v ktorom má kozička uskladnené mliečko.
Umyvanie kozy pred dojenim
Keď je koza vyumývaná, babka ju vyutiera do sucha.
Utieranie kozy pred dojenim
Teraz si podloží pod kozy nádobku na mlieko. Kozičke sa musí prihovoriť, aby bola pokojná. Inak rada cifruje nôžkami, strihá uškami a pritom hrozí, že babke vyleje nadojené mliečko z nádoby. Babka zatiaľ usilovne stláča dva cecky na vemene a mliečko tenkým prúdikom pribúda a pribúda. Pritom v nádobe vzniká zaujímava pena.
Mlieko od kozy
Po čase je už vemeno prázdne a nádobka na mlieko plná. Vtedy dojenie kozy končí.

No a viete aký majú na kozie mlieko názor odborníci?
Kozie mlieko je určené pre všetkých, ktorí dbajú o svoje zdravie. Je cenné pre svoju ľahkú stráviteľnosť, zlepšuje celkový imunitný systém organizmu - je vhodné ako prevencia nádorových chorôb. Pravidelná konzumácia kozieho mlieka vedie k zníženiu nervozity, stresu, priaznivo pôsobí pri kĺbových ochoreniach, regulácií vlhkosti pleti, ochoreniach kože.

A tak s kozím mliekom sa dá pripiť aj NA ZDRAVIE!