Nezvyčajné tvary bleskov

Pohlad na nocnu oblohuTento víkend sa našim mestom prehnala búrka. Zaujímavé bolo sledovať blesky, ktoré ju sprevádzali. Väčšinou po záblesku sa rozžiarila na okamih obloha, chýbali charakteristické svetelné "rebríky", kľukatiace sa k zemi. Vybral som fotoaparát a namieril na oblohu. Aké bolo moje prekvapenie, keď som si pozrel niektoré zábery.

Záblesky v oblakoch:
Nocna obloha

Trochu teórie:

Zrodenie blesku

Vedci poznajú dva základné typy bleskov. Prvý sa odohráva v mrakoch. Sú oveľa častejšie, ale horšie pozorovateľné. Ľahšie sa študujú blesky, ktoré idú z mrakov na zem. Predzvesťou blesku je separácia elektrického náboja v mraku. Negatívny náboj sa zhromaždí v nižších oblastiach mraku, pozitívny náboj stúpa vyššie. Nakoniec sa negatívny náboj v spodnej časti stane dostatočne silný aby, aby prekonal odpor vzduchu. V tejto chvíli sa z mraku spustí prúd elektrónov. Rýchlosťou cez deväťdesiat kilometrov za sekundu, kľukato zostupuje k povrchu zeme. Každý stupienok je dlhý cez sto metrov a trvá asi jednu mikrosekundu. Potom sa objaví ďalší stupienok o niekoľko sto metrov (až kilometrov) ďalej. Elektróny pri svojej ceste k povrchu kolidujú s molekulami vzduchu a ionizujú ich. Tým sa uvoľňujú ďalšie elektróny. Obvykle sa blesk rozdelí na dve časti. Po určitom čase sa aj tieto rozdelené časti rozdelia na ďalšie časti, až vznikne ona typická blesková "vidlica". Na zemi sú tiež elektróny. Zem je veľmi dobrý vodič elektrického prúdu, a pretože sa podobné náboje odpudzujú, tieto pozemské elektróny s negatívnym nábojom sú odháňané. Intenzita pozitívneho náboja zeme, ktorý už si vytvorila (pri pôsobení negatívneho náboja zo spodnej časti mraku), silnie. Pozitívny náboj stúpa, vedený všetkými predmetmi v okolí, ktoré majú schopnosť viesť náboj - budovami, stromami, ľuďmi. Vo výške niekoľkých stoviek metrov sa jedna priečka zostupujúceho rebríku dostane do blízkosti pozitívneho prúdu stúpajúceho od zeme.

Spätný úder

Rebrík (a teda elektrický obvod) sa uzavrel. V čase kratšom než jedna milisekunda sa na zem dostane sto miliónov triliónov elektrónov. Nabité častice smerujú k zemi, ale ku skutočnému kontaktu medzi dvoma poliami (pozitívnom a negatívnom) dochádza na zemi. Táto oblasť neustále stúpa - rýchlosťou až osemdesiat tisíc kilometrov za sekundu (viac než štvrtina rýchlosti svetla). Tomuto stúpaniu sa hovorí spätný úder blesku.Vyvolá ďalší prúd elektrónov, pretože ďalej ionizuje atómy v okolitom vzduchu. Vzduch sa pritom zahrieva na viac než 27000° Celzia. Každá časť rebríka teraz žiari s jasnosťou milióna 100W žiaroviek. Práve v túto chvíľu zo zeme vidíme blesk. Máme pocit, že mieri k zemi, pretože náboj kopíruje zostupnú trasu rebríku rozdeleného do vidlice. Potom vybuchne teplý vzduch a následne počujeme hrom. Tým však záblesk nekončí. Celá vec sa ešte opakuje (priemerne štyrikrát) po rovnakej trase.

Záhady blesku

Takto sa chová typický blesk, ale tiež existuje veľa výnimiek. A práve tu chcem ukázať dva zaujímavé blesky z tohoto víkendu:

Pohlad na nocnu oblohu

Blesk č.1
Pohlad na nocnu oblohu
Blesk č.2
Pohlad na nocnu oblohu

Použité materiály:
http://thunder.msfc.nasa.gov
Science of ball lightning: Y.H.Ohtsuki
Blesky: David Bertoli

Komentáre

volaju sa fantomove lebo sa daju velmi tazko spozorovat a smeruju nahor preto su tak krasne ale nemaj strach su to normalne blezky