Národný park Krka 2008

Narodny park KrkaPri našej dovolenke v Chorvátsku sme navštívili aj národný park Krka pomenovaný po rieke, ktorá cez park preteká a ktorá ho vyformovala.
Rieka Krka, krasový fenomén, predierajúc sa do mora tvorí početné jazerá, vodopády a pereje. Pramení v oblasti úpätia pohoria Dináre, neďaleko mesta Knin. Vďaka prírodným krásam a špecifickým geologickým charakteristikám bola väčšia časť povodia rieky vyhlásená v roku 1985 národným parkom. Rozprestiera sa na ploche 109 km2 pozdĺž koryta rieky Krka od Knina do Skradina.

My sme pri Skradinskom buku zaparkovali auto a zaplatili sme si okružnú cestu cez celý národný park. Začali sme v kláštore Krka, kde sme si pozreli krásne ikony i podzemné priestory, kde prebiehali vykopávky a nachádzali sa zbytky ešte po prvých kresťanoch.
Ďalej sme putovali okolo krásnych vodopádov na začiatku národného parku. Zastavili sme sa pri pozostatkoch rimanov, pamaitke s názvom Burnum.
Potom sme pokračovali k vodopádom Roški slap.

Roški slap je ľahko prístupný a je možné ho navštíviť počas celého roka. V dĺžke 650 m sa nachádza dvanásť vodopádov, s celkovým spádom 27 m. Na ľavom brehu Krky sa na vodopádoch nachádzajú malé mlyny slúžiace na mletie pšenice a kukurice, ktoré sú dodnes v prevádzke.

Od vodopádu Roški slap sa rieka pretvára vo vyzdvihnuté visovačké jazero. V strede jazera sa nachádza ostrovček, po ktorom je jazero pomenované - Visovac, kde sa nachádza kostol a františkánsky kláštor, čo celkovému dojmu dodáva istú tajomnosť. Na ostrov sa ako prví usídlili augustínci (pustovníci), ktorí tu postavili kostol i kláštor. Roku 1440 sa na ostrove usídlili františkáni z Bosny, bežiaci pred tureckými nájazdmi. Zotrvali tu po dnes. V kláštore sa zachovala cenná zbierka kníh a umeleckých predmetov, okrem iného aj stovky tureckých dokumentov.

Z jazera sme sa opäť dostali ku najkrajšiemu travertínovému vodopádu v Europe - Skradinski buk.

Z národného parku sme si odniesli množstvo krásnych zážitkov, desiatky fotiek i cca pol-hodinový krátky film, z ktorého tu uverejňujeme ukážku.