Med pre našu rodinu

Med je produktom včely medonosnej, ktorá zbiera na kvetoch nektár, alebo na stromoch medovicu a iné sladké šťavy obsiahnuté v rastlinných orgánoch. Včela nektár obohatí látkami z vlastného tela, pozmení ho vo svojom tráviacom ústrojenstve a uskladní ho v plástoch, kde neskôr dozrieva na med.

Ľudstvo odjakživa používalo túto pochutinu. Jedným z najstarších dôkazov používania medu je archeologický objav z mesta Eilos v západnom Švédsku. Hruda živice zmiešaná s medom nesie ešte odtlačok chrupu dieťaťa, ktoré si na tejto pravekej žuvačke pochutnávalo.

Vek nálezu: 9000 rokov.
História je aj plná privilégii pre ľudí, ktorí pracovali s medom a včelami. Napr. zberači medu mávali počas vlády cisára Karla IV. vlastný cech, vlastný súd a právo nosiť kuše.

V našej rodine sa chovu včiel venoval starý pán Košarník. Keď už on pre vek nemohol, prevzal som jeho včelstvo a staré úle a techniky som zmodernizoval. Dnes máme moderné nízkonástavkové úle, kde intenzívnou technológiou dopracovávame med takmer výlučne pre vlastnú potrebu. Časť produkcie samozrejme rozdáme priateľom a známym.

Med používame ako liek, alebo skôr ako legálny doping. Lyžicou medu sa vyčerpaný človek veľmi rýchlo osvieži. Med obsahuje jednoduché cukry, ktoré prechádzajú bez akejkoľvek premeny do tenkého čreva na povrch sliznice a tu sú odvádzané do krvných vlásočníc a do srdca. Preto sa med hodí na rýchle posilnenie ťažko pracujúceho človeka, športovca, či turistu.

Med ďalej obsahuje minerálne látky a stopové prvky, sú to soli draselné, vápenaté, horečnaté, sodné. Stopové prvky: železo, meď, mangán, kobalt, zinok, jód, fluór, kyselina kremičitá a iné, ktoré majú veľký význam pre zdravie človeka. Ich množstvo sa pohybuje od 0,1-0,4 %. Minerálne látky v mede sú rozpustené vo vodných roztokoch v pôde a z nej sa dostávajú do rastlín a z nich do medu. Zvlášť medovicové medy obsahujú týchto minerálnych látok omnoho viac.

Tento rok vzhľadom na svoj priebeh - teplá zima, rýchla jar, horúce leto našim včelám veľmi neprial, ale aj napriek tomu nám vyšiel priemer na jedno včelstvo - 25kg. Ďakujeme našim včielkam a urobíme pre nich všetko, aby nás aj budúci rok medom pekne obdarovali.