Leto 2006 - Chorvátsko - 5.časť: Výpravy

Kammeny obor pri Nemire v Chorvatsku

Pri našich cestách za oddychom by sme mali tráviť čas získavaním bronzu na našich pokožkách. Táto činnosť je síce dostatočne adrenalínová, ale našu rodinu veľmi neuspokojuje. Preto si hľadáme dodatočné druhy zábaviek pri mori. Jednou z nich sú napr. výpravy. V Chorvátsku chodíme pešky popri mori a podnikáme tzv. výpravy (quest) za spoznávaním chorvátskeho pobrežia v blízkom okolí nášho letoviska.

Jadranské pobrežie

Z Nemiry, popri pobreží, smerom na západ sa dalo prísť až do Omišu, na východ sme míňali niekoľko turistických osád a hotelov. Východný smer bol podstatne zaujímavejší, nachádzali sme malebné zákutia, časti pobrežia ohraničené obrovskými skalami a medzi nimi pekné úseky pláži s hrubozrnným pieskom. Pri týchto "potulkách" sa nám aj podarilo nájsť Petrovho "kamenného obra". Cestou sme sa občas zastavili, chlapci sa potápali a sem-tam aj zrealizovali nejaké fotografie z morského dna.

Mušle v Chorvatsku
Mušle v Chorvatsku

Pavel našiel na skalách aj prichytené mušle. Jednu si zobral so sebou domov a opatroval ju uzavretú vo fľaši od minerálky a v morskej vode. Po 24-hodinách sa nad ňou zľutoval a daroval jej život.
Pavel pod vodou pri Nemire v Chorvatsku
Voda bola krištáľovo čistá, nie náhodou Jadran v tejto oblasti získal už po niekoľký-krát ocenenie za čistotu (tzv. Modrá vlajka - medzinárodné ocenenie za čistotu mora a priľahlého pobrežia). Čírosť krištáľovej priezračnosti mora si chlapci prakticky overili pri potápaní. Viditeľnosť je minimálne 10 m, z výšky však rozoznať predmety až v 60 metrovej hĺbke mora.

Výpravy po chorvátskom pobreží Výpravy po chorvátskom pobreží

Jadranské pobrežie charakterizuje prekrásna prírodná scenéria. Scenéria mora a horskej krásy, v pozadí intimita ostrovov a ostrovčekov. Typickú atmosféru dotvára vôňa borovíc a olivových hájov. Pínie sa skláňajú nad zátokami a zálivmi a sfarbujú more do smaragdova.

Výpravy po chorvátskom pobreží Výpravy po chorvátskom pobreží

Typické pre Jadran sú aj cikády. Bez ich zvukového prejavu by sme si snáď pobyt pri mori ani nevedeli predstaviť. Nie príliš obľúbenými obyvateľmi Jadranu sú morskí ježkovia, správne ježovky (Echinoidea), ktorí patria medzi ostnokožce. Na vápenatom povrchu tela majú ježovky vápenaté a veľmi ostré bodliny. Vbodnutie do tela spôsobuje veľké bolesti a po vstreknutí jedu má aj zápalové procesy. Žije jednotlivo i v skupinách na osvetlených pobrežných skalách a živí sa hlavne spásaním rias.

Výpravy po chorvátskom pobreží Výpravy po chorvátskom pobreží Výpravy po chorvátskom pobreží

Občas sa podarí nájsť hviezdicu. Hviezdica je obávaný dravec. Živí sa rôznymi bezstavovcami, mušľami a inými drobnými ostnokožcami. Má žalúdok mimo tela, ktorým svoju korisť obalí a následné strávi mimotelne. Dokáže ho vsunúť aj veľmi malou medzerou škeble. Je preto dosť nevítaným návštevníkom fariem na ústrice a slávky, kde vraj dokáže narobiť dostatok škody.

Neškodné morské živočíchy po umeleckom spracovaní domácimi, ponúkané na trhu v Omiši.
Vystavene mušle

Z Nemiry do Omišu

Z Nemiry do Omišu je to pobrežnou magistrálou autom 4,2km. Pešo popri mori je to krásna prechádzka, dlhá "len" 3km. Cestou miniete aj chátrajúcu a čiastočne asanovanú starú cementáreň, ktorá bola v minulosti zdrojom znečistenia. Dnes je už našťastie minulosťou.

Výpravy do Omišu Výpravy do Omišu Výpravy do Omišu

Omiš je centrom Omišskej riviery, ktorá meria 10km na sever a 15km na juh od Omišu. Nevšedný charakter riviéry vytvárajú impozantné skaly pohoria Biokovo, ktoré akoby vyrastali priamo z mora.

Výpravy do Omišu Výpravy do Omišu Výpravy do Omišu

Omiš je pôvabné mesto pri ústí rieky Cetina. Je to mesto s búrlivou minulosťou. História Omišu sa viaže hlboko do čias Rimanov. V 12. a 13. storočí bol opevneným mestom korzárov, či pirátov, ktorí ohrozovali ďaleké okolie na pevnine a ostrovoch. Vtedajšie pobrežie Jadranu a Stredozemného mora boli "stredom sveta", kde sa stretávali záujmy Benátok, Egypta, Tureckej ríše, ...
Omis - fortice
Z benátskych čias sa zachovala impozantná zrúcanina pevnosti Mirabela. V meste sa zachovali zvyšky hradieb a Starigrad, brána a štvorhranná veža Fošal.

Mirabela pevnost Pevnosť Mirabela Fortice

Za návštevu stojí aj kostol Svätý Ján Nepomuk zo 17.storočia, ktorý sa nachádza na námestí. Za pozornosť stojí predrománsky kostol z 10. storočia , ktorý súvisí s dávnymi dejinami slovanskej Dalmácie.
Mestečko je známe veľkou tržnicou, množstvom kaviarní, taverien a reštaurácií. Rieka Cetina, ktorá si prerazila cestu impozantným horským masívom a veľkolepým kaňonom, sa priamo v meste vlieva do mora. Rieka Cetina je atraktívna najmä pre milovníkov raftingu.

Rieka Cetina Rieka Cetina Rieka Cetina

Piesočnaté pláže v Omiši vznikli vyplavovaním jemného riečneho piesku z Cetiny a patria medzi najväčšie ozdoby mesta a jeho okolia.

Rieka Cetina Rieka Cetina Rieka Cetina

Cestou späť do Nemiry z Omišu sa s nami Slnko rozlúčilo čarovným západom za "ostro rezané vrchy" pohoria Biokovo.
Omis - zapad slnka

Komentáre

Ďalšie fotografie viažúce sa k tejto problematike nájdete v našej galérii.