Leto 2006 - Chorvátsko - 4.časť: Plavba loďou

Loď a fish piknik v Omisi

Pirátska plavba loďou, alebo fish piknik - to je naša obľúbená atrakcia pri mori. Našu prvú panoramatickú plavbu okolo pobrežia sme absolovovali práve v Omiši a preto má pre nás zvláštnu príchuť zopakovať si túto plavbu s rovnakou loďou i posádkou. Naviac k majiteľovi lode JURE JOSKAN Zoranovi Baučičovi a jeho rodine máme zvlášť špeciálny vzťah, nakoľko sme u nich v dome strávili jedno leto peknú dovolenku.
Boli sme prekvapení, že na obvyklom mieste na zákrute v Omiši parkuje nová, väčšia a 5-hviezdičková loď s klimatizovanou palubou - JURE JOSKAN. Podľa slov manželky Zorana, starú loď predali niekde do Brely a teraz prepravujú turistov loďou, ktorá má kapacitu 220 pasažierov, 2 motory, 2 paluby, šenk a mala by byť najrýchlejšou v širokom okolí Omišu.

Loď JURE JOSKAN

Panoramatická plavba pobrežím, ktorá sa dá s JURE JOSKAN-om absolvovať môže mať dva ciele na jednom z najväčších ostrovov Chorvátska - Brač. Ostrov je známy ťažbou bielého kameňa, ktorý bol napríklad použitý aj na stavbu Bieleho domu vo Washingtone, alebo Diokleciánovho paláca v Splite. Brač je ostrovom olív, viniča a mandlí.

Loď a fish piknik v Omisi

Plavba. Dlhšia trasa, smeruje až na Bol, Zlatni rat (Zlatý mys). Zlatý mys je údajne jedna z desiatich najkrajších pláži na svete. Určite je to najkrajšia štrková pláž Chorvátska. Za ňou je hora sv. Víta, najvyšší vrch všetkých jadranských ostrovov, nedotknutá príroda v okolí, vinohrady, krištáľovo čisté more a skryté romantické zátoky. Zaujímave je, že zlatni rat neustále mení svoju podobu, podľa toho ako ho vyformujú obmývajúce morské prúdy.

Postira - ostrov Brač

Druhá trasa s JURE JOSKAN-om, ktorú sme si tentokrát vybrali aj my, smeruje najprv do mestečka Postira, turistického strediska na severnom brehu strednodalmátskeho ostrova Brač. Toto mestečko má len 1290 obyvateľov, v čase sezóny ožíva niekoľko-násobne väčším prílevom turistov. Narodil sa tu Vladimir Nazor (1876), jeden z najväčších moderných chorvátskych spisovateľov. Stojí tu ešte jeho rodný dom s renesančnými detailami.
Ľudia sa tu v minulosti, ale aj dnes venujú rybolovu, je tu závod na spracovanie rýb, ktorý vykupuje od miestnych rybárov väčšinu ich úlovkov.

Postira - farský kostol

V mestečku je zaujímavý ešte farský kostol zo 16. storočia, neskôr prestavaný. Stojí na mieste starokresťanského kostola, z ktorého zostala opevnená apsida, ako súčasť dnešného kostola.
V čase našej návštevy v Postire tu mali sviatok a mala byť púť pri príležitosti sviatku ku gospe Márii Karmelskej.
Postira - ostrov Brač
V Postire nás Zoran nechal "pomotať" dve hodiny. Oni zatiaľ na lodi usilovne grilovali ryby, aby sme v čase obeda príjemnou formou strávili plavbu z Postiry do Supetar-u.
JURE JOSKAN - ryba na lodi
Rakija na prípitok, crno vino, pečená ryba, chlieb a zeleninový šalát. Medzitým plavba okolo pobrežia ostrova. K tomu všetkému živá hudba na hornej palube.

Po niekoľkých desiatkách minút dorážame s plnými žalúdkami do Supetaru - mesta, prístavu, správneho strediska ostrova Brač.

Loď JURE JOSKAN na Supetar, Brač

Ante, jedno z dvojčiat Baučičovcov (podľa vlastných slov, krajšie a šarmantnejšie :-) ) nás pri výstupe tabuľkou informuje, že loď odpláva z prístavu o 15:30, či s nami, alebo bez nás!

Loď JURE JOSKAN na Supetar, Brač

Supetar, so svojími viac ako 2500 obyvateľmi, je najväčšie mesto ostrova. Je najväčším a najobľúbenejším letoviskom ostrova. Na Supetare je trajektový prístav, ktorým prechádza väčšina lodnej prepravy ostrova.
Nás zaujala palmová alej okolo prístavu, zaujímavý bol farský kostol uprostred mestečka so širokým schodišťom, ktorý je na pozostatkoch baziliky z 5. storočia. Pred kostolom bolo ešte vidieť zbytky z tohoto pôvodného kostola.

Výlet na Supetar,Brač Výlet na Supetar,Brač Výlet na Supetar,Brač
Výlet na Supetar,Brač Výlet na Supetar,Brač Výlet na Supetar,Brač

Komentáre

viažúce sa k tejto problematike nájdete v našej galérii.