Geocache - zahrali sme si hru s GPS navigátorom

Čo je vlastne geocaching?

Profile for kosarnik

Geocaching je zábava, či určitý druh športu - geo znamená zem a cache znamená skrýša. Sú to teda skrýše na zemi, kdekoľvek, väčšinou na pekných zaujímavých miestach. Každá skrýša má na internete svoju stránku, kde je popis miesta a súradnice GPS, podľa ktorých ju potom hľadači hľadajú. Geocacher - hľadač teda potrebuje na nájdenie mať GPS prijímač a prístup na internet. Skrýšu väčšinou tvorí vodotesná nádoba, v ktorej je ceruzka, zápisník - logbook a rôzne iné premety. Hľadač si pri nájdení môže čokoľvek zobrať, no zároveň niečo aj pridať, aby cache ostala naďalej aj pre ďalších hľadačov. Po nájdení je potrebné urobiť o tom záznam aj na internete a tým sa podeliť o zážitky s ostatnými. Toto sa dozviete zo stránok geocaching.sk. Už dlhšiu dobu používam navigáciu v aute, tak ma lákalo aj využitie GPS na tento druh zábavy. Preto sme si na stránkach geocaching.sk našli geo skrýšu najbližšie k nášmu bydlisku a vyrazili sme.

Hríbik v lese

Ku cieľu sme autom trafili bez problémov. Sú to minerálne pramene v osade Maštinec, blízko Poltára. Podľa textu ku skrýši sme ľahko našli prameň RS-35 v osade. Od neho sme sa vrátili cca 600 metrov späť a dohľadali druhý prameň RS-29. Voda bola studená a chutila vynikajúco. Poklad mal byť ukrytý v lese v rovnakej vzdialenosti od oboch prameňov. Vzdialenosť do nich je o 25 metrov menšia ako vzdialenosť medzi prameňmi. Vychádzajúc z týchto indícii sme nekompromisne zamierili do lesa za kukuričným poľom. Pri vstupe do lesa stál na stráži v pozore urastený dubáčik. Po chvíľke chôdze lesom nám bolo jasné prečo. Strážil svojich kamarátov, kozáčikov. Keďže nám GPS pod silne zarasteným porastom v lese vypadávalo, blížili sme sa ku skrýši skôr braunovým pohybom, ako priamym. Na predpokladanom mieste sme začali systematicky prečesávať les a hľadať poklad.
Úspešný bol Palko.
Najdena geocache - Štavica
Do skrýše sme pridali mini CD s distribúciou linuxu SLAX, zobrali sme "magic pin", zapísali sme návštevu do logbooku. Následne sme skrýšu opäť zamaskovali.

Komentáre

Dufame, ze sa vam to pacilo a ze najdete aj dalsie skryse a nejake tam aj zalozite, aby bolo co hladat. Kedze tam u vas to je stale biele miesto na mape skrys.

Juraj from Silvia&Juraj