Ďumbier 2009

Ďumbier 2009Našu túru začíname od motorestu Čertovica. Je to horské sedlo, ktoré leží v Nízkych Tatrách a oddeľuje dva regióny - Liptov a Horehronie. Našim cieľom je Ďumbier - najvyšší vrchol Nízkych Tatier (2043m) v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1927m) a Králičkou (1785m). Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív, spadajúci vyše 500m vysokými stenami, piliermi a žľabmi do ľadovcových kotlov. Mierne južné svahy pokrývajú polia žulových balvanov.

Náš chodník začína ostrým výstupom po zjazdovke. Nasleduje pokojná, pohodlná prechádzka po hrebeni. Možeme sa kochať skvelými výhľadmi na Vysoké Tatry na jednej strane, na druhej strane sa nám darí identifikovať Ľubietovský Vepor, ale aj náš Klenovský Vepor. Za nami z oparu vystupuje Kráľová hoľa. Počasie je vynikajúce, na oblohe sa takmer nevyskytuje ani obláčik.

Ďumbier 2009
Ďumbier 2009

Prichádzame ku chate M.R.Štefánika. Je to asi najznámejšia a najdlhšie prevádzkovaná vysokohorská chata Nízkych Tatier pod najvyšším vrcholom pohoria. Stojí na dôležitej križovatke značených turistických trás priamo na hlavnom hrebeni horstva. Odtiaľ, po krátkej zastávke, traverzujeme kamenným chodníkom do Krúpovho sedla a na vrchol Ďumbiera.
Ďumbier 2009
Balvanitému vrcholu Ďumbiera dominuje betónový pylón a obnovený drevený dvojramenný kríž. Masív otvára rozsiahly kruhový rozhľad na horstvá i kotliny severného a centrálneho Slovenska. Povestný výhľad z Ďumbiera patrí určite medzi najkrajšie. Severné steny vrchu spadajú kolmými žľabmi do ľadovcových kotlov. V jednom z nich ostali po činnosti ľadovca dve malé jazerá - Bystré plieska. V diaľke je možné identifikovať aj Liptovskú Maru a naše veľhory - Vysoké Tatry.

Ďumbier 2009Ďumbier 2009

Z vrcholu zostupujeme po modrej turistickej značke na Kosodrevinu. Po občerstvení vynikajúcou kofolou zaverečných 1300m a takmer 300 výškových metrov absolvujeme lanovkou.

Ďumbier 2009
Certovica-Dumbier-Srdiecko at EveryTrail


Map created by EveryTrail: GPS Trip Sharing with Google Maps

Ďumbier 2009

Fotografie a Slideshow: Nízke Tatry - Čertovica, Ďumbier, Srdiečko