Leto 2006 - Chorvátsko - 1.časť: Prípravy

Leto 2006 je oproti iným rokom pre nás špecifické. Kým po iné roky sme si už mohli termín dovolenky vybrať na prelome rokov a vybrať si destináciu a termín našej letnej dovolenky, tento rok sme museli improvizovať a hľadať cieľ nášho letného pobytu na poslednú chvíľu.

Jadranské pobrežie

Chorvátsko patrí do kategórie ekologicky nezničených oblastí, či už ide o vzduch, vodu alebo more. Predovšetkým vďaka tomu je Chorvátsko príťažlivé. Môžete stráviť dovolenku v nedotknutej prírode. Pre mňa je oblasť Dalmácie veľmi žiadaná a preto nebol problém "získať" súhlas ostatných členov rodiny na pobyt v tejto oblasti, na prekrásnom pobreží Jadranského mora zaliatom žiarivým slnečným svitom a úchvatnou scenériou horských štítov v pozadí.
Prešli sme najprv last momenty cestovných kancelárii. Veľmi nás však neoslovili, cieľ pobytu, ubytovanie, apartmány, či ponuky stravovania, polpenzii boli pre našu predstavu a rozpočet neprijateľné.
Rozhodli sme sa vyskúšať možnosť, nájsť si cieľ našej dovolenky cez internet tak, aby to vyhovovalo našim predstavám vo všetkých vytýčených podmienkach.

Tak sa dostal k slovu google.

Google - hladaj apartmani Omis

Zadával som jednotlivé frázy s rôznymi obmenami: Chorvatsko, Croatia, ubytovanie, apartmany, alebo po chorvatsky apartmani, sobe, more. Potom som skúšal kombinovať s cieľom našej cesty, takže som pridával Omiš, Omišská riviera, Dalmácia, a potom som ešte skúšal jednotlivé letoviská pod Splitom: Omiš, Dugi Rat, Lokva Rogoznica, Razanj, Nemira, Brela, Baška Voda, Promajna, Podgora, Tučepi, Drašnice, Živogošče, pokračoval som na polostrov Pelješac, kde som skúsil nájsť ubytovanie na Orebiči, a Tribunj.

Gmail request for additional informations

Na e-mail majiteľov nájdených apartmánov som poslal jednoduchú správu s požiadavkou, či v termíne, ktorý nám vyhovuje majú voľný apartmán pre 5 osôb a aká je cena za apartmán, či za jednu osobu a či je už v cene aj pobytová taxa.

Takto som odoslal cca 150 mailov.

Nakoľko sme sa chceli vyhnúť zápcham (gužva: pekne po chorvátsky) na chorvátskych cestách a diaľniciach, ku ktorým pravidelne dochádza počas výmeny turistov v sobotu a v nedeľu, zvolili sme si termín nášho pobytu od štvrtku do štvrtku.
Očakával som teda, že takýto termín bude dosť "náročné" nájsť. Ostal som prekvapený, pretože prvé maily začali chodiť už o niekoľko hodín. Najprv prišli také, v ktorých bola záporná odpoveď,
"Sorry, we don't have any available apartment at that time"
apartmány boli obsadené. Potom to začalo byť zaujímavejšie, začali sa nám vracať odpovede zhruba v tvare:

We have one apartments free for the time period 14.7. - 20.07.2006
It is for max. 5 persons.
The price is 9 €/person and include taxes
No payment is required until your arrival.

Medzitým sa vyskytli aj takéto odpovede:
dobry den .hvala ljepa za vs interes za naše apartmane žao mije danemam za vas apartmane u tize termin vi akohoćete javam pogledam u moji prijatelja hvala lijepa pozdrav

alebo
Nemam primi u me v dome ale v Promajne je dost mista prijedte a budete ubytovan vyhledejte mne a ja vam v tom pomohu. S pozdravem Ivana

Neskôr už začali chodiť na našu adresu aj emaily v tomto duchu:
Miss Ankica Mujan had told me that You need apartment in period from 14.07. till 20.07.2006.
I can offer You apartment R4 - S1(app02) of which photos You can see on web site: http://www.adria-online.hr/

Gmail - dorucena posta

Celkovo sa nám vrátilo okolo 70 odpovedí, z nich asi 20 bolo negatívnych. Ostalo nám cca 50 destinácii, kde sme mohli stráviť dovolenku. Všetky spĺňali naše podmienky. A boli sme opäť na začiatku...