Chorvátsko 2007 - 3. časť: Omiš-Starigrad-Fortica

Omišania už od 13. storočia do počiatku 15. st. mali povesť vynikajúcich moreplavcov, kontrolovali plavbu na Jadranskom mori a prekážali tak vyspelým komúnam na východnom pobreží Jadranu a Benátkam, ktorých ekonomické záujmy siahali ďaleko cez hranice Otranta.
Z tohoto dôvodu Omiš v stredovekých listinách nie je označovaný ako vhodný prístav, naopak má povesť nebezpečného strediska pirátov, podobne ako Saracéni v Stredozemnom mori, alebo Tatári v Čiernom mori. Napríklad aj štatút mesta Dubrovník z tohoto obdobia prísne zakazuje predaj lodí Omišanom. Lúpežne útoky boli zamerané predovšetkým na benátske plavidlá a ich usadlosti v Dalmácii, na lode plávajúce pod vlajkou neapolského kráľa. Na začiatku 14. storočia s najväčšou pravdepodobnosťou Omišanom platila daň za voľnú plavbu Jadranským morom mestá Apuglia a Marche.

Hranicu stredovekého územia Omišu s priľahlými pozemkami tvorila rieka Cetina, ktorá svojím dlhým tokom formovala kúzelné prírodné útvary. Nad kaňonom, na dolnej Cetine sa nachádzajú hraničné pevnosti Kinjak a Visuč, ktoré mali za úlohu chrániť omišský kraj.
Najväčší význam pre obranu však mala pevnosť Starigrad, ktorá sa nachádza na vrchole pahorku nad dnešným Omišom, na strategickom mieste odkiaľ bolo možné zaznamenať i sebemenší pohyb na stredných Poljicach i kontrolovať plavbu v morskom kanále medzi Splitom a Makarskou. Meno Starigrad je chorvátsky názov pre stari grad (staré mesto), pretože vznikol na mieste antického kasteletu Oneum, zatiaľčo novi grad (nové mesto) Omiš sa rozvíjal pri pobreží. Pod týmto menom sa o ňom zmieňujú písomné dokumenty v latinčine a taliančine, rovnako v kartografii od 15. do 17. storočia. Neskôr sa vplyvom talianskej vojenskej terminológie vžil názov Fortica.

Pevnosť Starigrad bola v priebehu 16. storočia niekoľkokrát obnovovaná z dôvodu rastúceho tureckého nebezpečia. Rozsiahla rekonštrukcia prebehla v dobe Kandijskej vojny (1645-1669). Na konci storočia sa Omiš už nenachádza v hraničnom benátsko-tureckom páse, rozšírením slobodného územia upadá i strategický význam tejto pevnosti.

Starigrad Forticu sme tradične dobyjali aj my našou letnou výpravou. Tento rok sa odohrávala za neskutočných 38 stupňov Celzia. Napriek tomu sa nám podarilo okrem krásnych výhľadov aj založiť na tomto mieste geocache i terracache, s nádejou, že budú navštevované a úspešné!

Komentáre

krasa :-) chvalim tiez spracovanie, hlavne tych flashov, ci co to je