Chorvátsko 2007 - 2. časť: Staniči

Jadranskou magistrálou, asi 5 km od Omišu v smere na Makarskú leží malé, tiché letovisko - Staniči.

Po príjemne strávenej dovolenke v Nemire minulého roku, sme sa s rodinou Zeljkovičovcov dohodli, že tento rok budeme opäť u nich, ale v domčeku Ivanovho strýka, ktorý je dlhodobo v Kanade. Domček je v Staniči, pod hlavnou cestou, oddelený malým parkoviskom od rušnej magistrály. Prístup ku malej pláži je len po "vlastných". Pláž je pod svahom, nie ďalej, ako par minút chôdze po schodoch.

Naša pláž v Staniči bola kamienková, more čisté, krásna viditeľnosť. Podľa správ, ktoré sme občas sledovali, sme prvé tri dni mali teplotu mora okolo 28 stupňov Celzia. Potom prišla chorvátska povestná "BURA". Vietor k pobrežiu "dofúkal" chladnejšiu vodu. V ten deň bola vo vrstvách, striedala sa teplá s chladnejšou. Neskôr sa premiešala a dosahovala teplotu okolo 26 stupňov Celzia. V tom čase sa teplota okolitého vzduchu pohybovala na hranici 38 stupňov Celzia.

Jadranské more je najčistejšie more v Európe s vysokým obsahom soli, dno je vidieť až do hĺbky 50 m.
Náš pobyt v Staniči nevyjadroval len túžbu po príjemnej dovolenke, ale našou snahou bolo prebádať kultúrno-historické pamiatky a pozoruhodnosti tejto krajiny a Staniči nám poskytovalo vhodné prostredie na to, aby sme mohli spoznávať aj prírodné krásy Dalmácie, či starobylé mestečká v našej blízkosti. Ale o tom už v ďalších článkoch...